Saun on koht, kus temperatuur on tavaliselt vahemikus 70–100 kraadi. Saunas käimine ei ole reeglina kallis tegevus ning on seetõttu paljudele kättesaadav. Paljud inimesed käivad saunas vähemalt korra nädalas, mõni aga palju sagedamini. Üldiselt sobib saun enamikele inimestele, sest saunatemperatuur, niiskusaste jms on lihtsasti reguleeritav. Saunast saadav kasu võiks olla eriti suur selliste elukutsete esindajatel nagu sportlased, tuletõrjujad, kaitseväelased jne. Nemad peavad teatud tingimustes tulema toime tavapärasest suurema kuuma talumisega (nt sportimine kuumas kliimas) ja saun tagab sellisteks ekstreemseteks olukordadeks parema ettevalmistuse. Samas ei ole saun mõeldud ainult noortele ja tervetele inimestele, vaid sobib ka eakatele ja teatud haiguste korral. On leitud, et saun omab positiivset mõju paremaks toimetulekuks selliste haigustega nagu diabeet ja kõrgenenud vererõhk. Samuti aitab saun ennetada traumasid ja tagab mingi piirini ka valuvaigistava toime. Lisaks aitab saun inimesel kiiremini taastuda, kui tingimused saunas on optimaalsed. Järelikult on saunal palju positiivseid mõjusid ning e-kursusel neid analüüsitakse.
Õpingute alustamise tingimused
E-kursusel osalemiseks eeltingimused puuduvad: osaleda võivad kõik, kes soovivad omandada põhjalikke teadmisi saunast ja selle mõjust organismile.
E-kursuse maht ja kestus ning struktuur
Saunateemalise e-kursuse maht on 25 akadeemilist tundi, millest iseseisev töö (sh e-õpe) moodustab 25 akadeemilist tundi.
Saunateemalist e-kursust saab registreerimise järgselt läbida 2 aastat.
E-kursuse struktuuri leiad siit.
Õpiväljundid ja väljastatavad dokumendid
Saunateemalisel e-kursusel hinnatakse õpiväljundite saavutatust. E-kursuse läbimise järgselt väljastatakse kas tunnistus või tõend. Tunnistuse väljastamise eelduseks on kõikide õpiväljundite saavutamine. Õpiväljundite saavutamiseks tuleb lahendada erinevad kirjalikud ülesanded ja sooritada valikvastustega testid; samuti tuleb sooritada lõpptest ja kirjalik arvestus. Kirjalikele ülesannetele antakse kirjalikku tagasisidet; esitatud tööd vaadatakse üle ning tagasisidestatakse 24–72 (reeglina 24) tunni jooksul. Seejärel saab liikuda järgmise mooduli juurde.
E-kursuse temaatika
Saunateemalisel e-kursusel käsitletakse järgmiseid teemasid:
- sauna liigid ning sauna spetsiifiline toime;
- sauna mõju organismile üldistatult ja skemaatiliselt, analüüs erinevate haiguste põhiselt;
- esmatasandi meetod hindamaks, kas saunas võiks käia või mitte;
- varasem saunakogemus;
- sauna temperatuur ja õhuniiskus; lõhna ja viha mõju organismile;
- saunas oleku aeg, valitav kehaasend;
- jahutamine;
- intensiivsuse ja regulaarsuse tähtsus saunatamisel;
- saunaga kaasnevad ohud;
- söömine ja vedeliku tarbimine;
- erinevad tegevused, mis mõjutavad saunas käiku ning selle lõpptulemust;
- sauna kombinatsioon teiste teraapiate ja treeningutega;
- sauna mõju kehakaalule;
- saunaga seotud eksiarvamused ja olulised põhimõtted.
Milliseid e-kursuseid võiks lisaks saunateemalisele e-kursusele veel läbida?
Saunateemaline e-kursus hõlmab päris palju alusteadmisi inimese anatoomiast ja füsioloogiast. Seega on soovitatav kas enne või pärast saunateemalist e-kursust läbida inimese anatoomia ja füsioloogia e-kursus.