Kinesioteipimise e-kursus on kombinatsioon kinesioteipimise paljudest erinevatest tehnikatest. Kinesioteipimise e-kursusel omandad teadmised, millistel juhtudel võiks skeletilihaseid kinesioteipida ning kuidas kinesioteipe lihaspõhiselt korrektselt paigaldada. Lihaspõhiste tehnikate põhieesmärk on skeletilihaste pinget vähendada ning seeläbi nii liigestele kui ka rühile tervikuna positiivset mõju avaldada. Lihaspõhiste tehnikate kasutamisel paigaldatakse kinesioteip venituspingeta skeletilihase alguskohast kinnituskohani või vastupidi, samal ajal kliendi skeletilihaseid venitades. Lisaks lihaspõhistele tehnikatele käsitletakse e-kursusel ka nn jätkukursuse tehnikaid: tavaliselt paigaldatakse kinesioteip inimkehale venituspingega, et osaliselt muuta liigeste (ja ka luude) asendeid, et tagada parem rüht või liigeste stabiilsus, ennetada vigastuste teket jne. Tehnikate erinevus seisneb selles, et kui lihaspõhiste tehnikate rakendamisel antakse mõjutus inimkehale ennekõike skeletilihaste venimise teel, siis nn jätkukursuse tehnikatele on iseloomulikum vastupidine olukord: kinesioteip tagab skeletilihaste n-ö tugevamaks muutumise. Samas pole tegemist ainsate nn jätkukursuse tehnikatega, sest lümfiringlust toetavad tehnikad, sidemete tehnikad, valupunkti tehnikad jms tulevad kinesioteipimise e-kursusel samuti teemaks.
Õpingute alustamine eeltingimused
Kinesioteipimise e-kursusel osalemiseks eeltingimused puuduvad; kinesioteibi paigaldamine ei ole keeruline tegevus, seetõttu pole me pidanud vajalikuks täiendavate eeltingimuste kehtestamist.
E-kursuse maht ja kestus ning struktuur
Kinesioteipimise e-kursuse maht on 20 akadeemilist tundi, millest iseseisev töö (sh e-õpe) moodustab 20 akadeemilist tundi. 1 akadeemiline tund on võrdne 45 minutiga.
Kinesioteipimise e-kursust saab registreerimise järgselt läbida üks aasta. E-kursust saab läbida endale sobival ajal ja sobivas tempos, sest e-kursus põhineb salvestatud videoloengutel.
Kinesioteipimise e-kursus koosneb neljast põhimoodulist:
I. Üldteooria
Esimeses moodulis antakse ülevaade kinesioteipimise baaspõhimõtetest, sealhulgas erinevatest tehnikatest ja nende rakendamisest. Selgitatakse, kuidas ja millal erinevaid tehnikaid kasutada ning kuidas kinesioteipi õigesti paigaldada jne. See moodul loob tugeva aluse järgmistele moodulitele, mis on praktilisema suunitlusega.
II. Ülajäsemete kinesioteipimine
Teises moodulis keskendutakse ülajäsemete piirkondadele, käsitledes kinesioteipimise tehnikaid, mida selles piirkonnas saab kasutada. Antakse suuniseid ja selgitusi, kuidas kõige tõhusamalt kinesioteipida käe, küünarvarre, õlavarre ja õlavöötme piirkonda.
III. Alajäsemete kinesioteipimine
Kolmas moodul järgib sarnast loogikat nagu teine moodul. Siin keskendutakse alajäsemete, sealhulgas vaagnavöötme, reie, sääre ja jala piirkonna kinesioteipimisele. Samuti antakse suuniseid selle kohta, mida teha ja mida vältida, et kinesioteipimine oleks efektiivne.
IV. Muude piirkondade kinesioteipimine
Viimases moodulis vaadatakse üle need kehapiirkonnad, mida on veel võimalik kinesioteipida.
Kinesioteipimise e-kursuse temaatika
Kinesioteipimise e-kursusel käsitletakse järgmiseid teemasid:
- kinesioteibi ja kinesioteipimise ajalugu;
- ülevaade kinesioteipidest;
- erinevate kinesioteipimise tehnikate plussid ja miinused;
- kinesioteipimisega seotud eksiarvamused;
- loomingulisuse lubatav ulatus kinesioteipimisel;
- kinesioteipimise põhilised näidustused ja vastunäidustused;
- kinesioteibi tööpõhimõte ja võrdlus teiste valdkondadega;
- kinesioteipide kujud, värvid, kulu ja hind;
- kinesioteibi paigaldamise ja eemaldamise põhialused;
- skeletilihaste korrektne venitus;
- hingamise roll kinesioteipimisel;
- suured vs väikesed skeletilihased ning skeletilihaste koostöö;
- skeletilihaste nimetused ning algus- ja kinnituskohad baastasandil;
- kinesioteibi nahal hoidmise kestus ja korrektne eemaldamine;
- kinesioteibi paigaldamine käe, küünarvarre ja õlavarre lihastele, õlavöötme lihastele, reie lihastele, vaagna kallet/lülisamba asendit muutvatele lihastele, abaluud liigutavatele lihastele, kaela liigutavatele lihastele jne;
- jalavõlvide ja hüppeliigese kinesioteipimine; põlve kinesioteipimine;
- vaagna ja selja piirkonna kinesioteipimine; kinesioteipimine skolioosi korral;
- õlgade korrektsioon; väiksemate liigeste (nt pöidlaliiges) mõjutamine kinesioteibiga;
- rasedate kinesioteipimine; kinesioteipimine tursete korral;
- nn „valupunkti“ kinesioteipimine;
- modifitseeritud kinesioteipimine;
- teised piirkonnad, mida võiks veel kinesioteipida.
Õppekava õpiväljundid ja väljastatavad dokumendid
Kinesioteipimise e-kursusel hinnatakse õpiväljundite saavutatust. Õpiväljundite saavutamiseks tuleb edukalt sooritada valikvastustega testid ning lahendada erinevad kirjalikud ülesanded (lühiküsimustele vastamine jms); samuti tuleb edukalt sooritada lõpptest ja kirjalik arvestus. Õpiväljundite saavutatuse korral väljastatakse tunnistus. Juhul kui kõiki õpiväljundeid ei saavutata, väljastatakse tõend. Tõendi väljastamise eelduseks on e-kursuse läbimine vähemalt 70% ulatuses.
Tõendi või tunnistuse saatmine on Eestimaa piires tasuta; välismaale saatmine toimub vastavalt kokkuleppele. Soovi korral saame väljastada ka elektroonilise tunnistuse või tõendi.
Õpiväljundid ja nende hindamine
Kinesioteipimise e-kursuse läbinu:
- tunneb kinesioteipimise erinevaid tehnikaid;
- mõistab kinesioteibi paigaldamise põhialuseid;
- oskab õppematerjali kaasabiga teha iseseisvalt kindlaks skeletilihaste algus- ja kinnituskohad;
- suudab mõõta korrektse pikkusega kinesioteibid ning lõigata vajadusel kinesioteibid õige kujuga;
- oskab kinesioteibid lihaspõhiselt korrektselt paigaldada, lähtudes etteantud situatsioonülesannetest;
- oskab kliendi kehaasendi konkreetsete situatsioonidega vastavusse kohandada, misjärel optimeerib kinesioteibi venituspinget ning paigaldab kinesioteibi nahale, kasutades selleks kindla kinesioteipimise tehnika aluspõhimõtteid.
Kehtestatud õpiväljundite saavutatust hinnatakse järgmiste hindamismeetoditega:
- alamoodulite testid (kokku 4 testi);
- lühiküsimustele vastamine (kokku 10+10 küsimust)
- valikvastustega lõpptest (40 küsimust);
- iseseisev praktiliste ülesannete sooritamine: kinesioteipide paigaldamine erinevate situatsioonide põhiselt.
Õpiväljundite hindamine toimub iga alamooduli lõpus. Kirjalikele ülesannetele antakse kirjalikult tagasisidet, mis võib võtta aega 24–72 tundi; alles seejärel, kui iseseisev töö on üle vaadatud ja tagasiside antud, saab liikuda järgmise (ala)mooduli juurde.
Milliseid e-kursuseid võiks lisaks kinesioteipimise e-kursusele veel läbida?
Kinesioteipimise e-kursuse järgselt tasuks kaaluda funktsionaalse anatoomia e-kursuse läbimist, sest see e-kursus annab vajalikud teadmised skeletilihaste süsteemi paremaks mõistmiseks.
Kupumassaaži toime on oma olemuselt sarnane kinesioteibi toimega (erineb vaid intensiivsus); seega võiks mõelda kupumassaaži e-kursuse läbimisele kas enne või pärast kinesioteipimise e-kursust.