Klassikaline massaaž võiks olla esimene massaažiliik, mille iga massaažihuviline enda massaažialaste õpingute algfaasis ära õpib, sest klassikalise massaaži kursusel omandatakse massaaži ABC. Kui massaažialased teadmised omandatakse algfaasis puudulikult, võib see viia olukorrani, kus järgmiste massaažiliikide õppimisel ei suudeta infot millegagi seostada ja edaspidi toimub teadmiste mehaaniline omandamine. Klassikalise massaaži põhjalik tundmine ja valdamine aitab tulevikus kõiki teisi massaažiliike süsteemsemalt mõista.
Õpingute alustamise eeltingimused
Klassikalise massaaži e-kursusel osalemiseks eeltingimused puuduvad; sellel võivad osaleda kõik, kes soovivad klassikalisest massaažist teadmisi omandada.
E-kursuse maht, kestus ja struktuur
Klassikalise massaaži e-kursuse maht on 30 akadeemilist tundi, millest iseseisev töö (sh e-õpe) moodustab 30 akadeemilist tundi. 1 akadeemiline tund on võrdne 45 minutiga. Klassikalise massaaži e-kursust saab registreerimise järgselt läbida üks aasta.
Klassikalise massaaži e-kursus koosneb kuuest põhimoodulist. Iga mooduli lõpus toimub õpiväljundite hindamine.
I moodul: sissejuhatus
Esimeses moodulis antakse ülevaade massaaživaldkonnast ja erinevatest massaažiliikidest. Samuti tuuakse näidete varal esile, kuidas massaažiliike piiritleda ja kuidas massaažiteenuseid omakorda teistest teenustest eristada. Piiritlemise ja eristamise oskus on vajalik selleks, et süstemaatilisemalt mõista (klassikalise) massaaži olemust ja mõju inimkeha erinevatele süsteemidele: skeletilihaste süsteem, lümfisüsteem, vereringesüsteem, endokriinsüsteem jne. Esimeses moodulis vaadatakse üle ka massaaži toimed ja seda mõjutavad tegurid. Lisaks käsitletakse õiguslikke aspekte: analüüsitakse (klassikalise) massaaži paiknemist Eesti õigusruumis; massööri kutsestandardit selgitatakse täpsemalt kuuendas moodulis.
Esimeses moodulis omandatakse teadmised ka sellest, kuidas võiks massaažiseanssi baastasandil struktureerida. Samuti vaadatakse üle massööri ergonoomikaga seotud küsimused. Mooduli lõpetab inimkeha põhilised liigutused ning testimise ja rühi hindamise võimalused massaažiteenust osutades. Selle eesmärgiks on näidata teiste valdkondade tihedat seotust massaaživaldkonnaga ning ka seda, mis võimalused on olemas masssaažiteenuse mitmekülgsemaks osutamiseks.
II moodul: selja, kaela, pea ja kõhu piirkond
Teine kuni kuues moodul on praktilise suunitlusega moodulid. Teises moodulis vaadatakse üle (klassikalises) massaažis kasutatavad massaaživõtted; samuti analüüsitakse nende rakendamist praktikas. Lisaks käsitletakse selja, kaela, pea ja kõhu piirkonna suuremaid skeletilihaseid, mida massaaživõtetega mõjutatakse. Lisaks vaadatakse pildimaterjali põhjal üle, kus paiknevad massaažiga mõjutatavad skeletilihased inimkehal.
III moodul: alajäsemete piirkond: vaagnavöötme, reie, sääre ja jala lihased
Kolmandas moodulis vaadatakse üle (klassikalises) massaažis kasutatavad massaaživõtted; samuti analüüsitakse nende rakendamist praktikas. Lisaks käsitletakse vaagnavöötme, reie, sääre ja jala suuremaid skeletilihaseid, mida massaaživõtetega mõjutatakse. Lisaks vaadatakse pildimaterjali põhjal üle, kus paiknevad massaažiga mõjutatavad skeletilihased inimkehal.
IV moodul: ülajäsemete piirkond: õlavöötme, õlavarre, küünarvarre ja käe lihased
Neljandas moodulis vaadatakse üle (klassikalises) massaažis kasutatavad massaaživõtted; samuti analüüsitakse nende rakendamist praktikas. Lisaks käsitletakse põhiliselt õlavöötme, õlavarre, küünarvarre ja käe suuremaid skeletilihaseid, mida massaaživõtetega mõjutatakse. Lisaks vaadatakse pildimaterjali põhjal üle, kus paiknevad massaažiga mõjutatavad skeletilihased inimkehal.
V moodul: kutse-eetika; klienditeenindus ja suhtlemine
Kutse-eetika ning klienditeenindus ja suhtlemine on valdkonnad, mida võiks samamoodi tunda nagu massaažiliike, massaaživõtteid ja skeletilihaseid: mida mitmekülgsemaks ja professionaalsemaks muutub teenuse osutamine, seda parem on ka klassikalise massaaži massaažiteenus.
VI moodul: massaaživaldkonnast laiemalt
Kuues moodul on loodud selleks, et massaaživaldkonna toimimist paremini tajuda ja mõista. Iga valdkonda hakatakse adekvaatselt tajuma ja mõistma alles siis, kui saadakse aru, kuidas see tegelikult toimib, mis on selle plussid ja miinused, mida oleks vaja muuta jne. Seetõttu on vastav moodul klassikalise massaaži e-kursuse juurde ka loodud. Muuhulgas annab kuues moodul vastuse praktikas väga levinud küsimusele: kas massöörina töötamiseks peab olema massööri kutsetunnistus või mitte. Lisaks analüüsitakse massööri kutsestandardit tase 5, et tuua seeläbi selgelt esile, kus paikneb klassikaline massaaž kutsestandardi vaates.
Klassikalise massaaži e-kursuse detailsema struktuuri leiad siit.
Õpiväljundid ja e-kursuse järgselt väljastatavad dokumendid
Klassikalise massaaži e-kursusel hinnatakse õpiväljundite saavutatust. Nende saavutamiseks tuleb edukalt sooritada iseseisvad tööd: valikvastustega testid, lühiküsimustele vastamine, lõpptest ja kirjalik arvestus. Õpiväljundite saavutatuse korral väljastatakse tunnistus; nende mittesaavutatuse korral väljastatakse tõend. Tõendi väljastamise eelduseks on e-kursuse läbimine vähemalt 70% ulatuses.
Õpiväljundite hindamine toimub iga mooduli lõpus. Kirjalikele ülesannetele antakse kirjalik tagasiside, mis võib võtta aega 24–72 tundi; alles seejärel, kui iseseisev töö on üle vaadatud ja tagasiside antud, saab liikuda järgmise (ala)mooduli juurde.
Tunnistuse või tõendi saatmine Eestimaa piires on tasuta; välismaale saatmine toimub vastavalt kokkuleppele. Soovi korral väljastame tunnistuse või tõendi ka elektrooniliselt.
Klassikalise massaaži e-kursuse edukalt läbinu:
- tunneb massaaživaldkonna toimimist;
- mõistab massaažiseansi ülesehituse aluspõhimõtteid;
- teab massaaži toimeid ning seda mõjutavaid tegureid;
- tunneb baastasandil klassikalise massaažiga mõjutatavaid skeletilihaseid;
- saab aru klassikalises massaažis kasutatavatest massaaživõtetest, osates kasutada korrektset terminoloogiat;
- mõistab baastasandil anamneesi olemust, massaaži põhilisi näidustusi ja vastunäidustusi;
- omab teadmisi massööri õige(ma)st ergonoomikast;
- mõistab rühi ja testimise tähtsust massaažiteenust osutades;
- tunneb klienditeeninduse ja suhtlemise aluseid, samuti kutse-eetikat.
Milliseid e-kursuseid võiks lisaks klassikalisele massaažile veel läbida?
Klassikaline massaaž, nagu ka paljud teised massaažiliigid, on seotud skeletilihaste mõjutamisega. Seetõttu on soovitatav läbida funktsionaalse anatoomia e-kursus, sest sellel e-kursusel omandad teadmised skeletilihaste süsteemist. Samuti on mõistlik läbida inimese anatoomia ja füsioloogia e-kursus, et inimkeha toimimist erinevate süsteemide (vereringesüsteem, endokriinsüsteem, närvisüsteem, lümfisüsteem jne) kontekstis süvendatult mõista.
Klassikalise massaaži e-kursusel omandatakse massaaži ABC. Juhul kui massaaživaldkond pakub Teile suuremat huvi, on pärast klassikalise massaaži e-kursust loogiline jätkata õpinguid järgmiste massaažiliikidega:
- Kupumassaaž (e-kursuse leiad siit),
- Spordimassaaž (e-kursuse leiad siit),
- TAI massaaž (e-kursuse leiad siit),
- Situatsioonipõhine massaaž (e-kursuse leiad siit).
Millises järjekorras võiks neid e-kursuseid läbida? Oleme toonud esile meie arvates kõige loogilisema järjestuse. Selles järjekorras võiks omandada uusi massaažiliike, sest iga läbitud massaažiliik annab juurde erisuguseid teadmisi, mida omakorda saab rakendada situatsioonipõhises massaažis.